«Били, катували, вивозили на розстріл». Репортаж із кримського СІЗО про долю заарештованого колишнього українського військового Олексія Кисельова

Український офіцер Олексій Кисельов у підконтрольному Росії Київському районному суді Сімферополя, жовтень 2022 року

 

У справі екскомандира розвідувального корабля ВМС України «Славутич» Олексія Кисельова відбулося вже шість судових засідань.

Засідання проводять у Джанкойському районному суді під керівництвом судді Ліліани Соловйової. У перебігу судового слідства вже досліджено матеріали справи, відео- та фот файли, письмові свідчення.

(Олексія Кисельова звинувачують у Криму в участі в «батальйоні імені Номана Челебіджихана», визнаного в Росії терористичною організацією. Він стверджує, що його викрали та катували невідомі у Генічеську Херсонської області, окупованому російськими військами під час повномасштабного вторгнення в Україну. Потім Кисельова вивезли до Криму, де помістили в СІЗО, кажуть його рідні. Олексію загрожує до 15 років позбавлення волі, він заперечує провину. Причетність екскомандира розвідувального корабля ВМС України до батальйону також спростовує його засновник – бізнесмен Ленур Іслямов).

Допитано співробітників ФСБ та співробітника прикордонної служби російського КПП «Чонгар», який повідомив, що 27 липня 2021 року, через п’ять днів після зникнення Кисельова, той перетнув адмінкордон до Криму самостійно. Тоді як сам Кисельов розповів, що з Генічеська до Сімферополя його перевезли співробітники ФСБ, а КПП він перетинав на задньому сидінні автомобіля з мішком на голові.

Російський пропускний пункт на адміністративному кордоні між Кримом і Херсонщиною, архівне фото

Також у суді дали свідчення три свідки обвинувачення. Серед них – Сергій Гудим, якого нещодавно засудили за 208-ю статтею КК РФ за «членство в батальйоні імені Номана Челебіджихана» на п’ять років, він уже відбув до колонії. До речі, за даними адвокатів, такий невеликий термін за цією статтею кримські судді дають тим, хто «визнав» провину, а іноді співпрацює зі слідством, даючи свідчення проти інших. Інакше суд визначає підсудним більше покарання, як у випадку з Арсеном Ібраїмовим – 10 років, Сейдалієвим Насруллою – 9 років чи Рустемом Гугуриком – 8,5 років.

Другим свідком обвинувачення виступив Сеїт-Ібрам Зайтуллаєв – позивний «Тайсон». Він не приховує своєї участі у батальйоні, живе у Сімферополі та активно співпрацює з ФСБ, даючи необхідні слідству відомості. Був задіяний і у справі Арсена Ібраїмова, Насрулли Сейдалієва та Ігоря Халілова.

Персональні дані третього свідка було приховано слідчим. У суді він виступив під псевдонімом Петров Петро Петрович і був членом батальйону з позивним «Тимур». Однак сам Олексій Кисельов стверджує, що під цим псевдонімом переховується Ернест Аблязімов. Підтверджень цьому наразі редакція не має.

(Редакція Крим.Реалії не має позиції свідків у цій справі. Ми готові надати їм можливість висловитися).

За словами Кисельова, на найближчих засіданнях планується допит автора російського фільму про «громадянську блокаду Криму», знятий у 2016 році. У ньому, зокрема, розповідається про нібито роль, яку відіграв у блокаді Олексій Кисельов, а також надання свідчень самим підсудним.

На території проведення акції щодо «громадянської блокади» Криму поблизу КПВВ «Чонгар» на адмінкордоні з Кримом, 2015 рік

Обстановка в суді дуже напружена і нервова. Прокурор поспішає мене закрити на довгі роки Олексій Кисельов

«Обстановка в суді дуже напружена і нервова. Прокурор поспішає мене закрити на довгі роки. У мене відчуття, що для нього я був винен уже коли народився, – розповідає Кисельов. – Те, що мене викрали на території іншої держави, били, катували струмом, двічі вивозили на розстріл, не береться до уваги».

«Дії влади Росії проти українських громадян я вважаю незаконними. Вони суперечать нормам міжнародного права. Настане час і ці дії будуть озвучені у міжнародному суді», – каже Кисельов.

За даними правозахисників, зараз у сімферопольському СІЗО утримують велику кількість українських громадян, які зазнали політичних переслідувань. У тому числі й за нібито участь у діяльності незаконних збройних формувань.

Український офіцер, екскомандир військового корабля «Славутич» Олексій Кисельов під час служби у Військово-морських силах України, 90-ті роки XX ст.

Олексій Кисельов розповідає: «З деякими з них я познайомився на етапах (виїзди із СІЗО на слідчі дії або до суду – авт.) і всі вони розповідають моторошні речі, пов’язані з їх затриманням та утриманням у СІЗО. Всі ми брати по нещастю і намагаємося стежити за долею один одного».

Кисельов розповідає про незадовільні умови утримання в слідчому ізоляторі, називаючи їх дуже поганими: «Харчування огидне, як за якістю, так і за організацією прийому їжі. Їжа зазвичай холодна. Дають у різний час».

Але головна складність, з якою зіткнувся Олексій Кисельов у сімферопольському СІЗО – відсутність нормальної можливості отримати медичне обслуговування.

Слідчий ізолятор на 366 місць, відкритий російською владою в Сімферополі під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну, 1 листопада 2022 року

«Я «йшов» до медсанчастини 60 діб, хоч від моєї камери до кабінету лікаря – метрів сімдесят. Скільки я не звертався по медичну допомогу, – не вели. Тільки після голодування співробітники СІЗО доставили мене до лікарки, яка виписало нібито рецепт і пообіцяла, що потрібні ліки щодня приноситимуть мені до камери. Як ви здогадуєтеся, ліків я так і не побачив. А за місяць мені сказали, що рецепт нібито був загублений. У результаті я попросив рідних купити і передати мені необхідні ліки».

Російська влада ніяк не коментує повідомлення правозахисників про порушення прав в’язнів сімферопольського СІЗО.

(Органи ФСВП у Криму публічно не реагують на заяви правозахисників про неналежне утримання політв’язнів. Редакція Крим.Реалії раніше намагалася отримати їхню позицію, але відповіді на наші запити ми не отримали).

Україна за допомогою союзників доб'ється звільнення політв'язнів. Я сподіваюся і вірю, що саме так і буде Олексій Кисельов

Олексій Кисельов заявляє, що ненадання медичної допомоги сприймає як знущання і навіть катування, як тиск на нього. Він каже, що при цьому не занепадає духом і продовжує обстоювати свою правоту та свободу навіть за умов такого суду.

Як і багато політв’язнів та військовополонених, він сподівається на швидке звільнення: «Україна за допомогою союзників доб’ється звільнення політв’язнів. Я сподіваюся і вірю, що саме так і буде. Найближчим часом».

Джерело

Новости Крыма