Аварія танкерів у Керченській протоці: мазут дістався Азовського узбережжя

Волонтери прибирають просочений нафтою пляжний пісок поблизу чорноморського курортного міста Анапа

 

Наприкінці минулого року в Керченській протоці сталася аварія російських танкерів «Волгонефть». Станом на сьогодні нафтопродукти з розтрощених танкерів уже дісталися Азовського моря і, зокрема, окупованих українських курортів цього узбережжя. Найбільше мазутне забруднення фіксують поблизу Бердянська.

Як екологічна катастрофа позначиться на жителях українського півдня? Чи бореться із забрудненням окупаційна влада та чи має Україна і світова спільнота важелі впливу на ситуацію – читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Україна, Румунія і Болгарія узгодили спільну боротьбу з забрудненням Чорного моря мазутом. Пальне з російських танкерів у Керченській протоці вилилося 15 грудня і вже поширилося не тільки на Чорне море. Збиток для екосистем, за оцінками міністерки захисту довкілля та природних ресурсів України Світлани Гринчук, сягнув понад 14 мільярдів доларів США.

Співробітник МНС РФ збирає плями нафти на поверхні в селі Вольна під час операції з ліквідації розливу нафти після аварії танкерів «Волгонєфть 212» і «239» у Керченській протоці

Уже понад місяць площа забруднення продовжує збільшуватися, розповіла «Новинам Приазовʼя» директорка Greenpeace Україна Наталія Гозак.

Найбільш драматично, що забруднення з затонулої частини танкера продовжує витікати Наталія Гозак

«Щодо Чорного моря, то власне сама аварія відбулася південніше Керченської протоки, наскільки зараз відомо. І відповідно, забруднення, очевидно, мінімум з одного, а може і з двох танкерів, потрапляло якраз у води Чорного моря. Відразу було зафіксовано забруднення на російському узбережжі – від Анапи до Керченської протоки, яке вже через перший тиждень після аварії спостерігалося. Але пізніше, через кілька тижнів, почали фіксувати забруднення і в українській частині, у Криму. Зараз, станом на минулий тиждень, спостерігалося забруднення фактично і з частини Керченської протоки, і до західного узбережжя Криму. Тобто все Кримське узбережжя. І що найбільш, скажімо, погано, найбільш драматично, що забруднення з затонулої частини танкера продовжує витікати», – повідомила вона.

Мертві дельфіни на пляжах Бердянська

Керченська протока, де сталася кораблетроща, зʼєднує Чорне та Азовське море. Тож, потрапляння мазуту у води Азову було лише питанням часу. 12 січня «Центр журналістських розслідувань» опублікував супутникові знімки, які засвідчили, що забруднення досягло берегів Азовського моря. Варто зазначити, що усе Азовське узбережжя зараз окуповане Росією.

Приблизно тоді ж на проблему почала реагувати окупаційна влада, зокрема, так званий уповноважений з прав людини захопленої частини Запорізької області, житель окупованого Бердянська Микола Мірошниченко. Чому рупором став саме він, пояснює редактор бердянського видання «Локатор-Медіа» Олександр Пилипенко.

Наслідки екологічної катастрофи через витік нафтопродуктів з російських танкерів. Узбережжя Бердянська.

«До чого тут так званий омбудсмен? Дуже просто, це пояснюється. Його дружина – так звана депутатка фейкової Бердянської міськради, окупанти призначили її директоркою дитячого санаторію «Бердянський» – саме його узбережжя найбільше було забруднено мазутом. І звісно, він (Микола Мірошниченко) долучився до прибирання цього мазуту силами працівників цього санаторію», – каже редактор бердянського видання.

За його словами, окупаційний чиновник згодом прибрав із соцмереж свій допис про забруднення узбережжя мазутом, де фігурували в тому числі фото загиблих дельфінів. Втім ці ілюстрації ширяться мережею.

12 червня 2023 року Жовтневий районний суд Запоріжжя виніс вирок бердянському педіатру Миколі Мирошниченку за обвинуваченням у колабораційний діяльності. Його засудили заочно до 10 років увʼязнення.

«Майже 60 тонн забрудненого піску»

Услід за Мірошниченком на забруднення почав реагувати призначений Кремлем керувати захопленою частиною Запорізької області Євген Балицький. Спочатку він відправляв волонтерів чистити пляжі біля російської Анапи та ігнорував ситуацію в Азовському морі, підкреслюють у Бердянській міськраді. Згодом Балицький повідомив, що для боротьби з забрудненням залучили понад 200 людей і 24 одиниці техніки. А вже 15 січня він запевнив, що берегова лінія Запорізької області повністю очищена від мазуту. Редактор видання «Локатор-Медіа» Олександр Пилипенко ставить під сумнів слова окупаційного чиновника.

«Забруднення дуже велике. Самі окупанти (окупаційна влада – ред.) повідомляють, що це 14,5 кілометрів. Це майже вся коса (Бердянська). Коса – 18 кілометрів завдовжки. Вони залучили і своїх рятувальників, і волонтерів з усієї окупованої території області – молодь переважно. Навіть залучали сили з території, яка контролюється угрупуванням «ДНР». Звучала цифра, що 300 людей прибирали територію. Ще в четвер (16 січня) оголосили, що операція з очищення пляжу завершена. Зібрали вони майже 2400 мішків. Тобто виходить 80 мішків на людину, це якась така неймовірна цифра – майже 60 тонн піску, забрудненого нафтовиробами», – зазначив він.

Кирилівка: «пити воду небезпечно»

Крім Бердянська, забруднення зафіксували і біля берегів Кирилівки. Це курортне селище розташоване за 116 кілометрів по прямій від Бердянська. Про дії окупантів з ліквідації наслідків екологічної катастрофи «Новинам Приазовʼя» розповів селищний голова Кирилівки Іван Малєєв.

Іван Малєєв

«Інформація стисла, як, мабуть, і у всіх, хто не має відкритого доступу на ту (окуповану) територію, але відомо наступне, що дійсно мазут присутній, невелика кількість, але він є на березі Азовського моря – у Кирилівці. Що робили окупанти? Окупанти проводили суботник, виводили людей, але їх було небагато. Залишки мазуту були в різних місцях – на Золотому березі, Федотовій косі й далі, та у самій Кирилівці», – каже посадовець.

16 січня окупаційна адміністрація Мелітополя закликала жителів Кирилівки, а також шести сіл окупованого Мелітопольського району не пити воду з кранів. Офіційна причина – сезонний підйом ґрунтових вод і невідповідність води санітарним нормам. За повідомленням так званої адміністрації, використання водопровідної води може призвести до кишкових захворювань. Іван Малєєв не виключає, що ці обмеження можуть бути повʼязані з наслідками забруднення нафтопродуктами.

Кирилівка, архівне фото

Воду підвозять машинами з міста Мелітополь, і вони цю воду видають по графіку Іван Малєєв

«Вже майже тиждень в Кирилівці немає води. Відключили Кирилівку, відключили водопостачання у прилеглих селах – це Шелюги, Охрімівка, Косих, Лиманське. Воду підвозять машинами з міста Мелітополь, і вони цю воду видають по графіку. Там близько десяти пунктів, де видається ця вода, по 20 хвилин на кожному пункті. Тобто люди повинні приходити з ємкостями, отримувати воду, але і цю воду все одно треба кип’ятити. Причина закриття водогону Шелюги-Кирилівка і свердловин в Охримівці, яку окупанти не називають, але ми все ж припускаємо, що це саме ці нафтопродукти», – каже голова громади.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

«Мазут подорожує морем»

Якщо вплив витоку мазуту з російських танкерів на якість водопровідної води – це припущення, то негативні наслідки катастрофи для екосистем – доведений факт. Лідерка екологічного руху Let’s Do It Ukraine Юлія Мархель наголошує, що забруднення продовжує розростатися.

Юлія Мархель

Мазут не тільки плаває на поверхні, але й дуже швидко опускається на глибину Юлія Мархель

«На сьогодні у нас ситуація критична, але повна загибель екосистеми можлива лише за умови постійного забруднення. На цей час у нас мазутом забруднена вся Керченська протока. Багато вчених, дослідників, уряди, моніторять ситуацію з космосу, з супутників. Бачимо реальні знімки. Мазут, який потрапив у Азовське море, насправді подорожує – на сьогодні він ще не ліквідований, і не очищена вся територія. Ось, тому оці самі згустки, які утворюються, вони розповсюджуються дуже швидко. Знову ж-таки, вони не тільки плавають на поверхні, але й дуже швидко опускаються на глибину», – зауважила екологиня.

Мазут уже спричинив загибель тварин на Азовському узбережжі. Зокрема, дельфінів і птахів, каже Мархель.

Постраждалі птахи через забруднення нафтопродуктами з російських танкерів поблизу Анапи, 18 грудня 2024 року

«Ця трагедія вже забрала понад 400 птахів, і дельфіни мруть – ми знаємо про понад 60, яких викинуло на берег. Але реальні цифри набагато більші, складніші, оскільки ми, як українці, не маємо до цієї території доступу. Ми не можемо це досліджувати й оперативно на це реагувати. Ось ці забруднюючі речовини, які потрапили: бензол, толуол і кислол, вони містяться в мазуті й проникають у ґрунт, воду, у пісок і виникають різні мутації мікроорганізмів. Всі ці токсичні речовини накопичуються в організмах риб, в організмах молюсків і є смертельно небезпечними для споживання», – наголосила вона.

«Туристичний сезон під питанням»

Екологічна катастрофа вже позначилася на перспективах туристичного сезону в російській Анапі. Зокрема, представник російського «Альянсу туристичних агенцій» спрогнозував падіння попиту на поїздки в Анапу на травневі свята. А російська влада вже замислюється над тим, щоб запропонувати туристам альтернативні розваги — басейни, екостежки, відвідування музеїв тощо. Екологиня Юлія Мархель прогнозує, що пляжний сезон на забруднених територіях окупованого півдня теж буде під питанням.

Морське узбережжя поблизу Анапи, забруднене мазутом, 18 грудня, 2024 року

Пісок, який покритий мазутом, стає непридатним для відпочинку. Його потрібно повністю вивозити й замінювати. Не можна лежати на тому піску Юлія Мархель

«У першу чергу, якщо правильно не провести ліквідацію наслідків цієї екокатастрофи, то можна забути про туристичні місця. Пісок, який покритий мазутом, стає непридатним для відпочинку. Його потрібно повністю вивозити й замінювати. Не можна лежати на тому піску, де був мазут. Навіть якщо його просто з поверхні прибирали. Якщо територія зазнала дотику цієї мазутної плями, то такі піски, такі пляжі, потрібно буде повністю оновлювати. І, звичайно, відбувається забруднення морської води, тому що це (мазут) осідає на дно, там купатися не можна буде. Більше, звичайно, про це будуть далі ще говорити вчені, які можуть хоч якось поверхнево це дослідити. Є загроза здоров’ю людей, які контактують з цією водою, якщо вміст нафтових вуглеводнів у воді перевищують допустимі концентрації. Такий самий ризик для людей, які вживають морську живність з цієї території. Ми всі працюємо над інформаційною кампанією, щоб люди уникали дотику до води там, де є це забруднення», – підкреслила екологиня.

«Посилити санкції проти РФ»

Робоча група Ukraine War Environmental Consequences Work Group, до якої входять українські та російські екологи, повʼязала катастрофу з перевезенням російських нафтопродуктів до Європи. За їхніми даними, мазут, який віз танкер «Волгонєфть-212», мали завантажити на морський танкер FIRN, що входить до так званого «тіньового флоту».

Директорка Greenpeace Україна Наталія Гозак погоджується, що санкції щодо Росії мають бути більш жорсткими.

Наслідки катастрофи російських танкерів у Керченській протоці, волонтери збирають мазут в мішки вздовж узбережжя в Краснодарському краї РФ, 21 грудня 2024 року

Росія не винесла жодних уроків, і фактично показувала злочинну бездіяльність на перших етапах ліквідації катастрофи Наталія Гозак

«Цю аварію можна було попередити, оскільки це відбулося не вперше. У 2007 році фактично така сама аварія з таким самим танкером «Волганєфть», який перевозив нафтопродукти – мазут, сталася також у Керченській протоці. Відома причина – це недбалість, це вихід корабля, який фактично розрахований на річку, у відкрите море. Відомо, що вони не можуть бути у відкритому морі, коли висота хвиль переважає певний розмір. І загалом, ці танкери є застарілими. Росія не винесла жодних уроків, і фактично показувала злочинну бездіяльність на перших етапах ліквідації катастрофи. По-перше, катастрофи можна було запобігти, і по-друге, потрібно було швидко реагувати та швидко ліквідувати наслідки, як відкачуючи нафтопродукти з самого танкера, який зазнав аварії, так і використовуючи належну техніку для збору нафтопродуктів на воді й на узбережжі. Цього не було зроблено», – зазначила експертка.

Поки ж міжнародна спільнота має обмежені можливості для того, щоб реагувати на ситуацію. Адже територію, яка зазнала забруднення, контролює Росія. Усе, що залишається робити фахівцям – це фіксувати наслідки катастрофи.

Два танкери «Волгонефть» із мазутом зазнали аварії в Керченській протоці в неділю, 15 грудня, – за основною версією, через шторм.

Унаслідок аварії танкерів стався розлив нафтопродуктів. За даними російських ЗМІ, «Волгонефть-212» перевозив 4300 тонн мазуту. Shot і Baza стверджують, що приблизно стільки ж нафтопродуктів було на борту «Волгонефти-239».

Через аварію у Краснодарському краї РФ запровадили режим надзвичайної ситуації. 21 грудня, після того, як нафтопродукти досягли берегів окупованого Криму, режим надзвичайної ситуації запровадили і в Керчі.

Джерело

Новости Крыма