«Армія РФ у Криму посиплеться». Чого чекати від українського контрнаступу?

«На Україну чекає важка боротьба навесні та влітку» – речник Міноборони США Пет Райдер

 

Чи закінчиться війна в Україні цього року? Скільки потрібно зброї для проведення контрнаступу та чи мають її Збройні сили? У якому стані армія РФ? Та яких змін може зазнати лінія фронту в найближчі місяці? Журналісти проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» розпитали про це українських, російських та західних експертів.

  • Президент України Володимир Зеленський заявив, що попереду на Україну чекають «головні битви» цієї війни. За його словами, Україна та її громадяни мають звільнити всі території від російських військових та відновити повну лінію державного кордону.
  • Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов в інтерв’ю американському телеканалу PBS також зазначив, що основним завданням для українських військових під час контрнаступу є звільнення всіх окупованих територій. Буданов погодився з оцінками офіційних осіб США щодо того, що «Україна зможе покращити свої позиції вздовж лінії фронту для ураження військової логістики росіян на території окупованого Криму та в глибині Донбасу». Раніше керівник ГУР заявляв, що підготовка до контрнаступу Збройних сил України «йде за планом», але самі плани щодо його реалізації він не озвучуватиме.
  • Стосовно ситуації на фронті в Україні висловилися і в Пентагоні. Речник Міноборони США Пет Райдер зазначив, що «на Україну чекає важка боротьба навесні та влітку». Проте США продовжуватимуть робити все можливе, щоб забезпечити потреби України чи то в боєприпасах, чи то в протиповітряній обороні, чи то в броні, сказав Райдер.
  • У лютому цього року міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що Україна має «хороші шанси взяти ініціативу на полі бою».

«Змінюють тактику бою»

Керівник безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія XXI» Павло Лакійчук зазначає, що російська армія змінює тактику ведення бойових дій. Це відбувається в залежності від того, які ресурси має противник на конкретний момент бойових дій, каже експерт.

Павло Лакійчук

За його словами, наразі людських та матеріальних резервів в російської армії поменшало. В цьому не останню роль зіграла концентрація російської сторони на одному напрямку – на ділянці Лиман-Вугледар на Донбасі, де втрачено багато людських та матеріальних ресурсів, вважає експерт.

Тактика переходить до більш точкових ударів, більш усвідомлених ударів Павло Лакійчук

«Тобто вже нема тактики такої, як накидаємо побільше і поширше, щось влучить. Тактика переходить до більш точкових ударів, більш усвідомлених ударів. Звісно, це теж нічого доброго, але це свідчить про певне виснаження сил противника, і це добре. Тому що якщо ми готуємося до контрнаступу, то одним з найважливіших підготовчих завдань є виснажити сил противника, максимально їх знекровити, і це дозволить розвинути успіх», – пояснив Лакійчук.

«Перехід до латентної стадії»

Разом з цим значна частина українських військових вже пройшла навчання у британській, німецькій та польській арміях. Це також має свій позитивний вплив в підготовці до контрнаступу ЗСУ, каже експерт.

«Реальність вимагає зміни підходів до підготовки особового складу, до підготовки офіцерського складу, підготовки лідерів, сержантів і комплектуванню Збройних сил», – зазначив він.

Велика Британія. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг відвідав навчальну програму для Збройних сил України, листопад 2022 року

Однак навіть успіхи на полі бою та вихід української армії на кордони 1991 року не дають гарантії припинення війни, каже експерт. Доказ цьому він називає Сумську та Чернігівську області, які зараз перебувають під постійними обстрілами з сусідньої російської території.

Це має бути повний розгром ворога, підписання ним капітуляції, щоб він зарікся не нападати на нашу землю Павло Лакійчук

«Це перехід у більш латентні її стадії. Війна може закінчитися в разі отримання Україною якихось серйозних гарантій від наших партнерів, які разом з нами будуть відповідати на удари противника. Тоді для росіян буде неможливим завдати ударів. Або це має бути повний розгром ворога, підписання ним капітуляції, щоб він зарікся не нападати на нашу землю. Коли це відбудеться, я не скажу, навряд чи хтось взагалі це може сказати», – додав Лакійчук.

Економічні та військові ресурси РФ

Російський політолог Іван Преображенський вважає, що станом на зараз РФ ще має ресурси, аби продовжувати війну. Проте саме військові ресурси обмежені, каже політолог.

Іван Преображенський

«В них є серйозні проблеми зі снарядами, є пострадянські озброєння, а сучасніших озброєнь у них все менше, і вони змушені використовувати стару радянську техніку, відповідно. Для неї якраз снарядів і не вистачає. Ну а щодо економічних ресурсів, то, судячи з того, що говорять колеги-економісти, яким можна довіряти, зараз принаймні в Росії серйозних проблем з економікою немає. Так, економіка погіршується, вона спрощується, але вона, як і раніше, зберігається, вона досить стійка, попри санкції. І велика ймовірність, що ще 1,5-2 роки вона може витримати цю війну», – зауважив він.

Преображенський також зазначає, що зараз мобілізація в Росії відбувається не так активно, як 2022 року. Зараз, каже він, дуже відчутний кадровий голод. Але це не значить, що російське командування навчилося берегти людські ресурси, стверджує політолог.

«Такої хвилі свіжих сил, як це було при Євгені Пригожині, який активно привозив людей безпосередньо з в’язниць і відразу кидав їх на фронт, зараз і близько немає. Саме тому вони й ухвалюють закон про електронні повістки, вживають максимально репресивних заходів саме в побутовому плані, які змусили б людей все-таки погоджуватися на мобілізацію, менше від неї ухилятися», – пояснив експерт.

«Мета незмінна – взяти Бахмут»

На думку політолога, головною метою російських військових залишається взяття міста Бахмут Донецької області під свій контроль. Він зауважив, що таким чином Росія планує отримати можливість для швидкого наступу на Слов’янськ і Лисичанськ, щоб стратегічно вибудувати оборонний район, який потім дуже важко буде розкривати й штурмувати.

Місто Бахмут на Донеччині – місце найзапекліших боїв Сил оборони України з армією РФ, 26 квітня 2023 року

РФ хоче дочекатися того моменту, коли підтримка України знизиться з боку західних союзників Іван Преображенський

«Прагнення Росії зводиться до того, щоб утримати раніше окуповані території і дочекатися того моменту, коли підтримка України знизиться з боку західних союзників. Про це говорив, наприклад, президент Чехії Петр Павел, що такі ризики є. І вже тоді може помінятися якимось чином російська стратегія та власна тактика також, якщо їхні надії на зниження підтримки України з боку західних союзників здійсняться», – додав Преображенський.

Загроза заморожування війни

Політолог вважає, що на нинішньому етапі російського вторгнення існує певна загроза заморожування війни. На це вказують певні дії Китаю та інші зовнішні фактори, зазначив експерт.

Голова Китаю Сі Цзіньпін (ліворуч) і президент Росії Володимир Путін. Москва, 21 березня 2023 року

Спроби змусити Україну до переговорів йдуть Іван Преображенський

«Якби її (загрози заморожування війни – ред.) не існувало, Китай не підключав би колишнього посла в Росії, не спрямовував би його спецпосланцям щодо спроб певного врегулювання. Папа Римський не зустрічався б із керівництвом Угорщини, яка відверто проросійськи переважно налаштована. Не зустрічався б в Угорщині з колишнім потенційним наступником патріарха Кирила – головою РПЦ, митрополитом Ілларіоном. Тобто, очевидно, абсолютно спроби змусити Україну до переговорів йдуть. І насправді й спроби змусити Кремль на переговори теж», – вказує політолог.

«Перемогти РФ на полі бою»

Полковник британської армії у відставці, військовий експерт Ґлен Ґрант зазначив, що єдиний вихід закінчити війну – перемогти Росію на полі бою. На його думку, багато західних лідерів справді це розуміють.

Ґлен Ґрант

«Звичайно, є деякі в Білому домі, які цього не розуміють. Проте, я думаю, прифронтові держави це розуміють. Я маю на увазі Естонію, Латвію, Литву, Польщу, Чехію, Словаччину, Фінляндію – усі ці країни добре розуміють, проти чого ми маємо справу. Але поза цим, коли ми рухаємось ближче до Середземного моря, то там деякі країни не настільки впевнені», – каже британський полковник.

«Потрібно більше тренувань»

За словами Ґранта, для успішного просування у війні Збройні сили України мають переглянути та допрацювати процес навчання українських військових.

Ви повинні розуміти, що має бути набагато послідовніша ідея того, як готувати людей і як їх організовувати для боротьби за Україну Ґлен Ґрант

«Якщо ця війна буде продовжуватись, потрібно повністю переглянути те, як відбувається навчання та як більше людей мобілізується та тренується. У національних територіальних військах залишається багато людей, які не проходять належної підготовки, тому що в територіальному штабі немає інструкторів. Ви повинні розуміти, що має бути набагато послідовніша ідея того, як готувати людей і як їх організовувати для боротьби за Україну, ніж те, що є зараз. Тренування, тренування, тренування. Залучіть людей і навчіть не лише стріляти на полігоні, а й керувати пересуваннями людей, як атакувати роти, батальйони, бригади», – наголошує він.

Якою буде битва за Крим?

Дим від вибухів на військовому аеродромі у селищі Новофедорівка поблизу міста Саки в окупованому Криму, 9 серпня 2022 року

На думку експерта, якщо українська армія зможе почати контрнаступ та зайти до Криму, російська оборона півострова посиплеться. Ґрант пояснює це тим, що російські сили в цілому не дуже добре оснащені такими речами, як бойові радіостанції, в армії РФ нестача хороших командирів, зауважив він.

Якщо контратака справді швидко прорветься через лінію фронту, тоді багато солдатів можуть просто встати та втекти Ґлен Ґрант

«І вони не відрепетирували багато речей, які їм потрібно буде зробити, якщо відбудеться контратака. Тому мені здається, що якщо контратака справді швидко прорветься через лінію фронту, тоді багато солдатів можуть просто встати та втекти. Я думаю, що якщо українські війська зможуть проникнути в Крим навіть невеликою кількістю, то війська в Криму «посиплються». Тому що більшість військ у Криму – це не піхотинці, їхня ППО – це матеріально-технічне забезпечення та все інше, вони не захочуть вести важку битву проти ворога, який вже прийшов на кілька сотень кілометрів, щоб їх убити», – переконаний британський експерт.

  • Секретар Ради національної безпеки й оборони України Олексій Данілов заявив, що Україна буде звільняти окупований Росією Крим «у такий спосіб, який буде вважати за необхідне».
  • Міністр оборони України Олексій Резніков у коментарі The Atlantic заявив, що з огляду на те, що російські сили намагаються перетворити півострів на «фортецю», Україна говорить про «військово-політичне» звільнення півострова, а не про суто військовий контрнаступ.
  • Раніше керівник української розвідки Кирило Буданов заявив, що підготовка до контрнаступу Збройних сил України «йде за планом», але самі плани щодо його реалізації він не озвучуватиме.

Джерело

Новости Крыма