Анексовані вибори: «кримські граблі» для російської автократії

Російська виборча дільниця у Севастополі, ілюстраційне фото

 

Починаючи з 2014 року, Російська Федерація проводить визнані незаконними Україною та низкою країн Заходу референдуми та вибори на тимчасово окупованих територіях України – АР Крим і Севастополя, частинах Донецької, Луганської областей. З 2022 року Росія також проводить голосування на частині територій Херсонської та Запорізької областей, окупованих російською армією. Ці території у Кремлі називають «новими регіонами», закріпивши на законодавчому рівні їх входження до Російської Федерації за результатами невизнаних «референдумів». У Москві продовжують використовувати випробувану у Криму після захоплення півострова практику, засуджену світовою спільнотою.

Що потрібно знати про російські «вибори» на окупованих територіях

8-10 вересня – у російський день голосування – Росія провела голосування до «органів представницької та законодавчої влади нових регіонів». Голосували лише за партійні списки.

На територіях Донецької та Луганської областей України, контрольованих російською армією та визнаних в Україні терористичними угрупованнями «ДНР» і «ЛНР», обирали так звані «народні ради». В окупованому Криму – нового «депутата Держдуми» замість Олексія Черняка, який вибув зі складу російського парламенту, написавши заяву про складання повноважень за власним бажанням у 2022 році.

Вперше з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну та після «референдумів» у 2022 році в російське голосування агресор втягнув мешканців окупованого півдня України. На частині територій Запорізької та Херсонської областей Росія провела вибори щодо обрання «депутатів законодавчих зборів». Обласні центри Запоріжжя та Херсон – залишаються під контролем України, тому промосковські «центральні органи» формуються агресором в окупованих Мелітополі та Генічеську.

Жінка на російській пересувній виборчій дільниці в окупованому Донецьку, 6 вересня 2023 року

Російська пропаганда та «Единая Россия» як безальтернативна сила Кремля

Британська розвідка напередодні опублікувала розвідувальний огляд Міністерства оборони країни, в якому стверджувалося, що через проведення псевдовиборів на окупованих територіях України «Единая Россия» прагне закріпити вплив Кремля.

«Ідентифіковано понад 1000 кандидатів у виборні органи, але відчувається нестача кваліфікованих і досвідчених кадрів. Відсутні також незалежні кандидати, які не є членами прокремлівських партій. Це вказує на те, що вибори не будуть вільними та чесними», – прогнозували в огляді.

Влада РФ визначила результати так званих виборів на окупованій території України ще до їх проведення, заявила представниця Великої Британії при ООН Барбара Вудвард під час засідання Ради Безпеки ООН.

Російське видання «Важные истории» спільно з Conflict Intelligence Team проаналізували партійні списки «кандидатів у депутати» на окупованому південному сході України та ідентифікували конкретних осіб, пов’язаних із Кремлем, і тих, хто був звинувачений у кримінальних злочинах.

Український центр національного спротиву стверджує, що окупаційні адміністрації значно перебільшили кількість виборців у списках, а також використали насильство та примус до голосування, намагаючись підвищувати явку за допомогою вкидання бюлетенів.

Російська виборча дільниця в окупованому Донецьку, 9 вересня 2023 року

Вже 11 вересня російські федеральні ЗМІ за результатами голосування очікувано зафіксували найбільший відрив у «Единой России» на окупованих українських територіях. У Донецькій області, контрольованій РФ, у «єдиному окрузі» депутати від партії нібито набирали 78%, на окупованій Луганщині – 74,6%, у Запорізькій області – 83%, у Херсонській – 74,8%.

У Криму 70,6% голосів набирав кандидат від «Единой России» Юрій Нестеренко – невизнаний російський депутат міськради Сімферополя.

Як стверджують у Москві, міжнародні спостерігачі прибули на вибори до РФ не лише з дружніх країн. Американські експерти нібито відвідали дільниці у «нових регіонах» і «не отримали підтвердження повідомлень західних ЗМІ про тиск на електорат».

Перший заступник, виконувач обов’язків міністра транспорту і зв’язку України (2008-2010) Василь Шевченко в інтерв’ю Крим.Реалії вказав на спроби Кремля інтерпретувати російські внутрішні новини, у тому числі про проведені псевдовибори, на зовнішній світ, на країни, що розвиваються, на зону кремлівських інтересів: Африку, Латинську Америку.

Росія намагається конкурувати і домінувати у країнах, у яких має відповідні важелі впливу та медійні можливості Василь Шевченко

«У Кремлі розраховують і на можливості різноголосого російського каналу «Раша Тудей». Це інструмент пропаганди, який вимкнув у себе цивілізований світ, але це не означає, що це сталося повсюдно. Оскільки в демократичних країнах усі думки мають право на життя, то «російська думка» теж десь там з’являтиметься. Так Росія намагається конкурувати і домінувати у країнах, у яких має відповідні важелі впливу та медійні можливості. Як приклад – остання резолюція G-20, у якій «мовчки засудили якесь невідоме блокування доставки продуктів харчування». Завдяки тому, що російська пропаганда працює, у цільових країнах, які входять до G -20, все ж таки змушені зважати на думку Росії», – зазначив Василь Шевченко.

Василь Шевченко, перший заступник, виконувач обов'язків міністра транспорту та зв'язку України (2008-2010)

Він вважає, що систему: розвинені країни, країни, що розвиваються та треті країни змінили на пдставі думки американського президента – тепер світ розділили на «демократії» та «автократії».

«За такою логікою найбільша демократія – Індія, і світові виробники шукають нові місця для виробництв, і це вже не Китай. Відповідно зрушення відбувається в іншому напрямку. Це вже є тенденція. Новий поділ на демократії та автократії, грубо кажучи, режими, дає нам можливість побачити ситуацію з іншого боку… Я думаю, що країни, які контактують, співпрацюють з автократіями, вони якраз і поділяють відповідні погляди. Там реально не вірять ані у демократію, ані у вільні вибори. Адже для вільних виборів потрібні вільні люди. Щоб були вільні люди, необхідно, щоб були вільні ЗМІ та всі класичні інструменти, атрибути розвиненого суспільства країни, цивілізована політична конкуренція, оскільки демократія – високі технології, проте автократія – сировина», – додав експерт.

Невизнані «вибори» та їх учасники

За заявою міністра закордонних справ Литви Габріеліуса Ландсбергіса, міжнародне співтовариство «ніколи не визнає результатів цих фальшивих виборів, і такий незаконний крок є ще однією відчайдушною спробою Кремля легітимізувати контроль над тимчасово окупованими територіями України».

Глава зовнішньополітичної служби Євросоюзу Жозеп Боррель засудив голосування, назвавши його «ще одним явним порушенням міжнародного права», додавши, що він не визнає ані проведення цих так званих виборів, ані їхні результати.

Україна закликала до нових санкцій проти РФ за «вибори» на окупованих територіях. У заяві українського зовнішньополітичного відомства йдеться, що Київ «закликає міжнародних партнерів засудити нікчемні та свавільні дії Росії й не визнавати легітимність жодної «адміністрації», яка буде створена за підсумками незаконних виборів, так само як і будь-які рішення, які ними ухвалюватимуться».

На думку представника Крайової Ради Українців Криму та головного редактора газети «Кримська світлиця» Андрія Щекуна, всі організатори цього виборного процесу на окупованих українських територіях і ті, хто підтримує такі механізми, мають бути негайно притягнуті до відповідальності, і над цим треба працювати спільно, щоб злочини не залишилися безкарними.

«На сьогодні заяв міністерств і відомств про невизнання «виборів» недостатньо, потрібно документувати злочин», – заявив він у розмові з кореспондентом Крим.Реалії.

Не «вибори», а злочини проти українців

У своєму коментарі для Крим.Реалії Андрій Щекун також підкреслив, що розмови про «вибори на окупованих територіях» мимоволі формують помилкові наративи в концепті самого поняття «вибори», знецінюючи сутність цього слова.

Це елемент системи зміцнення авторитарного диктаторського режиму шляхом імітування демократичних механізмів забезпечення прав і свобод громадян Андрій Щекун

«Насправді істиною є те, що там як таких виборів взагалі не може бути аж до повного звільнення Криму. Те, що організують окупанти, це елемент системи зміцнення авторитарного диктаторського режиму шляхом імітування демократичних механізмів забезпечення прав і свобод громадян. Коли такі організаційні заходи здійснюються загарбниками, нам слід говорити про необхідність створення Міжнародного трибуналу щодо зазначених дій окупантів, бо вони є складовою політичних насильницьких рішень держави-агресора. Щодо аналогічного злочину на окупованому півдні України, так само як і в Криму, то для Росії це – спроба підкорити український народ, придушити його право жити в незалежній державі. Це механізм виявлення тих, хто не підкорився та не поділяє погляди окупантів з метою подальшого знищення таких людей. Наголошую, що це питання потрібно актуалізувати не лише як псевдовибори, бо це й так зрозуміло. Потрібно називати речі своїми іменами: це злочин з метою знищення української культури, мови, національної ідентичності; це – механізм вбивства людей, які залишилися на окупованих територіях», – зазначив Андрій Щекун.

Андрій Щекун

У свою чергу, Василь Шевченко висловив думку, що модель, яка використовується агресором на південному сході України, вперше була відпрацьована навіть не в Криму. Московські політичні експерти імплементували західні, у тому числі виборчі, технології в російську реальність – так це відбувалося на початку 90-х років минулого століття.

«Тепер у Росії протягом довгих років цього вже немає, як і справжніх виборів. Але є інший досвід. Це досвід фейкового висвітлення результатів виборів. І це все більшою мірою нагадує Радянський Союз, коли обирали одну людину, а самі вибори перетворювалися на свято, куди народ приходив випити пива та з’їсти смажене м’ясо, якого ніде не було. Ця технологія – домінування засобів пропаганди. І стає не важливим, хто і як голосує, зате важливим стає те, хто і як підраховує – відомий вислів. Ось вони й освоїли старішу в Росії технологію. А решта – формування телевізійної картинки», – зазначив експерт.

Раніше Служба безпеки України заявила, що активна участь у виборах, тобто робота у місцевих «виборчих комісіях», висування своєї кандидатури в органи російської влади чи виконання ролі спостерігача на окупованих українських територіях вважатимуться тяжким злочином. Генштаб ЗСУ, своєю чергою, закликав українців в окупації ігнорувати ці російські заходи.

Кримський сценарій для «вічного правління імператора»

Василь Шевченко вважає, що Кремль абсолютно не хвилює, законно чи незаконно відбуваються процеси, а також, коли і що з цього приводу віщатимуть західні засоби масової інформації.

Мета організації «псевдовиборів» на окупованих територіях України – посилення позицій нинішнього кремлівського керівника Василь Шевченко

«Необхідність впливу за допомогою виборів стосується лише самої Російської Федерації. Більше того, позитивний і переможний результат для партії влади, я так розумію, орієнтований на те, щоб у черговий раз саме за кримським сценарієм продемонструвати перемогу своєму народові. Кінцевою метою організації «псевдовиборів» на окупованих територіях України є посилення позицій нинішнього кремлівського керівника на час майбутньої виборної президентської компанії 2024 року. Саме щодо Володимира Путіна зміцнюються електоральні сумніви, а захоплення Криму свого часу «переконало» внутрішній електорат, що агресія – нібито вірний шлях, і так звана імперія розвивається», – підсумував експерт.

Згідно з російським законодавством, датою виборів президента Росії призначається друга неділя місяця, в якому проводились попередні вибори. 2024 року голосування має відбутися 17 березня. Остаточне рішення про дату ухвалить Рада Федерації РФ у грудні.

Варіант перенесення російських президентських виборів з 2024 року під приводом воєнних дій, як і раніше, існує. Якщо ситуація залишатиметься приблизно на поточному рівні, політична система налаштована їх проводити для «підвищення самооцінки переможця та просування тези про небувалу єдність влади і громадян». Так стверджують у Фонді Карнегі.

Вибори, які Росія проводить у Криму, Севастополі та інших окупованих українських територіях, є незаконними, заявили в МЗС України. У заяві українського зовнішньополітичного відомства йдеться, що Київ «закликає міжнародних партнерів засудити нікчемні та свавільні дії Росії й не визнавати легітимність жодної «адміністрації», яка буде створена за підсумками незаконних виборів, так само як і будь-які рішення, які ними ухвалюватимуться».

Джерело

Новости Крыма