Активісти розповіли, як росіяни «кошмарять» людей в Криму

На окупованому півострові російські загарбники за І квартал цього року десятки разів допитували кримських татар, зазначили у Кримськотатарському ресурсному центрі.

Окупанти в Криму упродовж І кварталу десятки разів затримували людей, повідомили активісти / фото УНІАН, В’ячеслав Ратинський

За І квартал 2023 року Кримськотатарським ресурсним центром у тимчасово окупованому Росією Криму зафіксовано 21 обшук, 61 затримання та 83 випадки арештів.

Про це представники КРЦ повідомили під час брифінгу, в рамках якого представили свій аналіз порушень прав людини в окупованому Криму за І квартал 2023 року. «За перший квартал 2023 року було зафіксовано 61 затримання, 49 — щодо кримських татар. Обшуки: за перший квартал 2023 року було зафіксовано 21 обшук, 19 — у будинках кримських татар. Арешти: за перший квартал 2023 року зафіксовано 83 випадки арештів, з них 54 — щодо кримськотатарського народу», — повідомив голова правління КРЦ, голова Управління з правових питань та закордонних справ Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв.

Говорячи про допити, він повідомив, що за цей період зафіксовано 64 випадки допитів, 53 з яких — щодо кримських татар.

«Порушення права на справедливий суд: за перший квартал 2023 року було зафіксовано 94, 67 — щодо представників кримськотатарського народу», — сказав Барієв.

Крім того, за цей період було зафіксовано 10 випадків порушення права на найвищий досяжний рівень фізичного та психічного здоров’я, сім з яких — щодо кримських татар.

Щодо обшуків Барієв навів приклад, що за аналогічний період 2022 року було зафіксовано 10 обшуків, а у 2021 — 22. «Ми бачимо, що цифри практично ці ж самі, як і були. Тобто це говорить про те, що вони це все роблять за планом», — наголосив він.

Своєю чергою, говорячи про порушення права на охорону здоров’я, менеджерка з комунікацій КРЦ Тетяна Подворняк наголосила, що «через ненадання належної допомоги в російських місцях несвободи загинуло двоє політв’язнів». «Це був Джеміль Гафаров та Костянтин Ширінг», — сказала вона.

Барієв зауважив, що КРЦ почав також фіксувати порушення прав люди на тимчасово окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей.

Як повідомила Подворняк, за І квартал 2023 року вони зафіксували щонайменше п’ять арештів представників корінного кримськотатарського народу у Херсонській та Запорізькій областях.

«Ми фіксуємо, коли знаємо, що людину вже помістили в СІЗО, переважно, в Криму, і висунули звинувачення», — зазначила вона.

Подворняк також наголосила, що за перший квартал року КРЦ зафіксовано «134 випадки вбивств у Херсонській та Запорізькій областях».

«Також 2023 року ми почали фіксувати і наслідки ворожих обстрілів. І за перший квартал 2023 року було зафіксовано 5 тис. 380 обстрілів, 364 поранених та 89 загиблих у Херсонській області. Та 5 тис. 512 обстрілів, 102 поранених, 27 загиблих — у Запорізькій», — сказала представниця організації.

Крім того, йдеться про щонайменше 22 випадки затримання та щонайменше чотири обшуки.

Сезон скасовується: у Криму окупанти закривають пляжі для купання Окупанти в Криму відмовилися від «переможного шабашу» на 9 травня: названа причина

Смерть бранців Кремля — що повідомлялося

Як писав УНІАН, 10 лютого голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров повідомив, що у російському СІЗО помер кримський політичний в’язень Джеміль Гафаров, незаконно засуджений російськими судами до 13 років позбавлення волі.

Того ж дня Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до уповноваженої з прав людини Російської Федерації Тетяни Москалькової з вимогою надати офіційну інформацію про смерть громадян України Гафарова і бранця Кремля Костянтина Ширінга та її причини.

Лубінець зазначив, що про смерть Ширінга стало відомо 7 лютого.

«Він помер на території колонії №5 у місті Новотроїцьк в Оренбурзькій області Російської Федерації. Адміністрація колонії №5 офіційно не підтвердила смерть Костянтина Ширінга, але повідомила про це родичам», — зауважив омбудсмен.

Джерело

Новости Крыма