«Агенти Буданова» в Криму? Хто «планував замах» на кримську «верхівку»

Російський глава Криму Сергій Аксьонов, спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов і митрополит Сімферопольський та Кримський УПЦ (МП) Лазар (зліва направо) на церемонії відкриття пам'ятника імператору Олександру III. Ялта, 18 листопада 2017 року

 

У ФСБ заявили про затримання в Криму «агентів української військової розвідки», які нібито планували диверсії проти підконтрольних Москві російського глави Криму Сергія Аксьонова (за документами – Аксенов), спікера російського парламенту Криму Володимира Константинова та глави окупаційної адміністрації Ялти Яніни Павленко. Загалом у підготовці диверсій і терактів звинуватили сімох людей. Що про них відомо, намагалися з’ясувати Крим.Реалії.

Вранці 3 травня у ФСБ розіслали повідомлення в медіа про затримання у Криму сімох громадян України, Росії та Болгарії з нібито «агентурної мережі» Головного управління розвідки Міністерства оборони України, яка планувала на території півострова «серію резонансних диверсійно-терористичних актів», у тому числі підрив об’єктів транспортної інфраструктури

Затримані також готували замахи на Сергія Аксьонова, Володимира Костянтинова та Яніну Павленко, стверджують у ФСБ.

Володимир Константинов (ліворуч) та Сергій Аксьонов на сцені під час оголошення попередніх результатів так званого «референдуму про приєднання до Росії». Сімферополь, 16 березня 2014 року

«Бомби в електроплитах» і «вибухівка з Великої Британії»

Організатором запланованих у Криму терактів та координатором підготовки замахів на чиновників у ФСБ називають заступника голови Офісу президента України, ветерана військової розвідки України Романа Машовця.

Заступник голови Офісу президента України Роман Машовець

Роман Машовець привселюдно на ці звинувачення не відреагував.

За підозрою у підготовці терактів, стеженні за чиновниками із застосуванням спецзасобів, а також придбанні вогнепальної зброї затримано, за твердженням ФСБ, громадян Росії та України Віктора Підвального, Олександра Литвиненка, Сергія Кривошеїна, Костянтина Євмененка, Ігоря Зоріна та Сергія Войнаровського.

«Під час обшуків у затриманих виявлено п’ять готових до застосування саморобних вибухових пристроїв, виготовлених за типом кумулятивного та зосереджених зарядів, пластичні вибухові речовини виробництва Великої Британії загальною масою близько шести кілограмів, електродетонатори військового призначення, радіокеровані виконавчі механізми для приведення в дію вибухових пристроїв, трекери для здійснення стеження, а також засоби зв’язку для конспіративного спілкування з кураторами з ГУР МОУ», – повідомили у ФСБ.

Затримання у Криму, проведене співробітниками ФСБ. Ілюстраційне фото

Затримано також громадянина України та Болгарії Петранова (ім’я не названо). Його звинувачують у причетності до доставки засобів ураження в Росію.

У ФСБ стверджують, що компоненти бомб «були закамуфльовані під електроплити», які представники українських спецслужб нібито «завозили з Болгарії через Туреччину та Грузію в Росію для використання у терористичній діяльності».

В «організації контрабанди» цих електроплит із Болгарії до Росії ФСБ звинувачує громадянку України Марину Матущак.

Основним фігурантом цієї справи є українець Віктор Підвальний. На допиті, фрагмент відео якого поширила ФСБ, він заявляє, що в червні 2022 року «завербований співробітником військової розвідки України Романом Машовцем» після того, як нібито звернувся до нього, щоб сини уникли мобілізації в Україні.

Віктор Підвальний стверджує, що мав стежити за російськими чиновниками у Криму і також залучив до роботи інших затриманих – Ігоря Зоріна, Костянтина Євмененка, Сергія Войроновського та Олександра Литвиненка.

В українській розвідці заяву ФСБ коментувати відмовилися, назвавши її «інформаційно-психологічною спецоперацією».

Роман Машовець і Марина Матущак наразі теж не озвучили свою позицію щодо звинувачень ФСБ.

Дайвер-«терорист»

Крим.Реалії з’ясували, що один із затриманих – ялтинець, підприємець Ігор Зорін. До російської анексії Криму він був депутатом Ялтинської міськради. 2013 року балотувався як безпартійний кандидат у мери Ялти, але зняв свою кандидатуру через «повну відсутність можливості вести свою виборчу кампанію» через адмінресурс тодішнього кримського режиму.

Ігор Зорін, дайвер з Ялти, затриманий 3 травня 2023 року ФСБ за звинуваченням у терактах і замаху на російських керівників Криму

Після цього Ігор Зорін більше не займався політичною діяльністю, а повернувся у бізнес.

Сьогодні він згадується у відкритих джерелах як технічний директор громадської організації «Акватекс» (зареєстрована у Федеральній податковій службі в 2015 році у Сімеїзі). Ця організація займається історичним пошуком та аматорською археологією.

До повномасштабного вторгнення Росії в Україну представники «Акватексу» у співпраці з Федерацією підводної діяльності Росії проводили експедиції в Чорному морі у пошуках затонулих кораблів та літаків часів Другої світової війни.

У 2021 році ця організація була ліквідована.

Крім того, Ігор Зорін заснував у Ялті громадську організацію розвитку підводного спорту і туризму «Аквасфера». Він – технічний дайвер, понад десять років занурюється у Чорне море.

У 2018 році ялтинець показував п’ятиметрову торпеду приблизно часів Другої світової війни, виявлену в районі Нижньої Ореанди.

Останнім часом Ігор Зорін на своєму катері надавав послуги з ремонту підводних колекторів на Південному узбережжі Криму. Торік співробітники ФСБ проводили обшук у нього вдома. Але публічно про це спецслужба не повідомляла.

Зв’язатися з родиною Ігоря Зоріна Крим.Реалії не вдалося. Ми готові надати їм можливість оприлюднити свою позицію щодо цього затримання.

Будівельник-«терорист» та закриті акаунти

Ще один ялтинець, затриманий співробітниками ФСБ, – Олександр Литвиненко.

На багатьох фото у соцмережах він позує на тлі ялтинських пейзажів, з ним – дружина та двоє дітей. Але жодної інформації про себе у відкритому доступі ялтинець не вказує.

Ялтинець Олександр Литвиненко, затриманий ФСБ за підозрою в терактах у Криму. Фото зроблено 25 січня 2019 року

На фрагменті відео допиту у ФСБ Олександр Литвиненко розповів, що познайомився з Віктором Підвальним, коли робив у нього вдома ремонт. Тому можна припустити, що він – будівельник.

Зв’язатися із сім’єю Литвиненка нам не вдалося, оскільки профілі його рідних закриті.

Про Марину Матущак, яку ФСБ звинуватила в «організації контрабанди електроплит із бомбами», у відкритому доступі інформації також небагато. Її профілі у соцмережах закриті. Вказано лише місце проживання – Чернівці та місце навчання – Чернівецька філія Міжрегіональної академії управління персоналом.

Чернівці, серпень 2011 року

У ЗМІ Чернівців із таким же ім’ям та прізвищем згадується менеджер фотостудії. Але немає жодних підтверджень, що це одна й та сама особа.

Решту фігурантів справи Крим.Реалії ідентифікувати не вдалося, оскільки про них надто мало інформації.

Аксьонов і Константинов замахів не бояться?

Очільник російського парламенту Криму Володимир Константинов, коментуючи повідомлення ФСБ про замах на нього, сказав, що його «такі новини не лякають».

Спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов

Російський глава Криму Сергій Аксьонов, як і ФСБ, оголосив замовниками замаху на себе «українські спецслужби».

Російський глава Криму Сергій Аксьонов

Він також повідомив, що затримані – «та сама група, яка підривала залізничні колії у Бахчисарайському районі» (в лютому цього року – КР).

Такими ж словами подякувала ФСБ і Яніна Павленко, яка також упевнена, що затримані – це «та сама група, яка підривала залізничні колії у Бахчисарайському районі».

Глава російської адміністрації Ялти Яніна Павленко

До цього російські силовики три місяці шукали залізничних партизанів у будинках кримських татар.

Рівень протидії тероризму в Криму «достатній, півострів перебуває під надійним захистом», запевнив Сергій Аксьонов в ефірі російського телебачення, зазначивши, що збільшувати кількість своєї особистої охорони не планує.

Джерело

Новости Крыма