15 травня: яке сьогодні церковне свято, що можна робити, а на що — сувора заборона

Яке сьогодні православне свято в Україні, прикмети дня і що не можна робити 15 травня.

Церковне свято 15 травня / pixabay.com

УНІАН розповідає, яке церковне свято сьогодні в православному календарі, про що потрібно молитися святим і що забороняє церква 15 травня. 

Раніше ми розповідали, коли буде Вознесіння Господнє у цьому році та що можна і не можна робити у свято.

Православне свято сьогодні, 15 травня — день пам’яті святителя Афанасія, архієпископа Олександрійського

Святитель Афанасій народився близько 297 року в місті Олександрії в родині благочестивих християн. Отримав гарну освіту і з малих років вивчав Святе Письмо.

Якось, граючи з однолітками, вони вирішили хрестити своїх друзів-язичників. Афанасія обрали «єпископом», і він провів обряд. За цим усім спостерігав з вікна Олександрійський Патріарх Олександр. Він покликав до себе дітей і їхніх батьків, поговорив з ними і з’ясував, що обряд хрещення діти провели за всіма правилами. Патріарх визнав хрещення дійсним. Афанасія згодом приєднали його до кліру, а потім посвятили в сан диякона, і він супроводжував Патріарха Олександра в 325 році на I Вселенський Собор в Нікеї.

Православний календар на травень 2023: коли та які свята будуть 3 сильні молитви Георгію Побідоносцю: обов’язково попросіть про це у святого Свята та вихідні у травні 2023: скільки будемо відпочивати

Після смерті святого Патріарха Олександра Афанасія обрали його наступником. Все життя він керував Церквою і витерпів за цей час багато гонінь.  Але, незважаючи на це, продовжував твердо відстоювати віру і виступати проти аріанської єресі. У якийсь час він залишився єдиним православним єпископом, оскільки всі інші ухилилися до єресі.

Помер Афанасій у віці 76 років. Збереглися його праці на захист православ’я.

Православне свято сьогодні, 15 травня — перенесення мощей благовірних князів-страстотерпців Бориса і Гліба 

Борис і Гліб — у хрещенні Роман і Давид — були молодшими синами великого київського князя Володимира Святославича, Володимира Красне Сонечко, а також братами Ярослава Мудрого і Святополка Окаянного.

Борис народився в 986 році, Гліб — в 990 році. Молоді князі отримали землі від батька: Борис — Ростов, а Гліб — Муром. Як і їхній батько, брати вели благочестивий спосіб життя і цікавилися святими писаннями, але прожили коротке життя, бо стали жертвами міжусобиці.

Після смерті князя Володимира I в 1015 році престол перейшов до старшого сина Святополка Туровського — по праву спадкування, але не з волі батька. Щоб не втратити владу, Святополк вирішив убити Бориса, Гліба і Святослава. Борис загинув у віці 29 років, а Глібу було 25 років.

Борис і Гліб — перші канонізовані російські святі. Їх називають князями-страстотерпцями, бо вони загинули не за віру, а за те, що проявили незлобність і виконували Божі заповіді. Мощі Бориса і Гліба знаходяться в храмі у Вишгороді і вважаються чудотворними. Відомо шість випадків зцілення людей на їхній могилі — святі допомогли одужати сліпим, німим і кульгавим. 

Борису і Глібу моляться про одужання від хвороб, особливо від сліпоти і хвороб ніг, просять захистити від недоброзичливців, приборкати ворожнечу і злобу, зберегти мир в сім’ї і допомоги захисникам Батьківщини.

Народне свято 15 травня називається Бориса і Гліба.

Яке сьогодні свято — народні прикмети 15 травняНародні прикмети 15 травня / depositphotos.com

Прикмети дня говорять про те, якою буде погода в травні та влітку:

  • спекотне сонце сьогодні — встановиться гарна погода;
  • якщо вітряно і холодно — буде прохолодним все літо;
  • гарний захід сонця — літо буде сухим;
  • збираються грозові хмари — кілька днів буде негода.

Помічали, якщо сьогодні чути спів солов’я, то літо настане раніше календаря.

Яке сьогодні церковне свято — що не можна робити 15 травня

На церковне свято 15 травня є кілька суворих заборон:

  • не можна відмовляти в допомозі;
  • заборонено сваритися, з’ясовувати стосунки і провокувати конфлікти;
  • не дозволяється байдикувати.

Також 15 травня не радять рахувати гроші після заходу сонця — можна збідніти.

Що сьогодні можна робити

У цей день потрібно обов’язково допомогти незаможним і бідним, наприклад, пригостити їх чимось. Треба помиритися з тими, з ким були в сварці, й самим не таїти ніякого зла.

За народними прикметами сьогодні, підмітаючи в домі, потрібно мести не як зазвичай — до порогу, а від порога до центру, щоб зберегти достаток і благополуччя.

Джерело

Новости Крыма